Loading...

Na wstępie możemy powiedzieć oczywiście, że tekst ten będzie zachęcać do tego aby nie prowadzić księgowości we własnym zakresie i zlecać to wyspecjalizowanym organizacjom... Jednak argumenty jakie zastosujemy będą niejako odbiegać od tych, które zwykło się stosować w tej dyskusji.

Zazwyczaj kwestia samodzielnego prowadzenia księgowości firmy powstaje w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej - np. w przypadku ryczałtu lub książki przychodów i rozchodów. Aktualnie na rynku mamy do czynienia z całą masą aplikacji internetowych, webowych, które proces prowadzenia księgowości mają w znacznym stopniu ułatwić. W ramach abonamentu otrzymujemy w pełni funkcjonalny system on-line zdolny wystawiać dokumenty sprzedaży, umowy o pracę, zlecenie, dzieło, zdolny wysyłać deklaracje do urzędu skarbowego. W ramach takiego systemu często działa równiez pomoc - wsparcie - polega to na tym, że przy wystąpieniu jakiegokolwiek problemu mamy możliwość zadania pytania, na które dość szybko otrzymamy odpowiedź. Koszt działania takiego systemu? To np. około 50zł brutto miesięcznie. Są też inne rozwiązania wspierające samodzielne prowadzenie księgowości. 

Czy można samemu? 

Niekiedy przedsiębiorca może mieć obawy co do jakości świadczonych usług przez biuro rachunkowe. Szczególnie taka sytuacja może mieć miejsce jeżeli zraził się on w przeszłości, jeżeli jego księgowa popełniła błąd albo nie podpowiedziała sprytnego rozwiązania w zakresie optymalizacji podatkowej. Często traktowanie zagadnienia samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej może okazać się rozwojowe - szczególnie, jeżeli staramy się to robić zgodnie ze sztuką oraz wyciągamy wnioski, doszkalamy się, staramy się zgłębić rózne aspekty i zawiłości naszego polskiego systemu podatkowego. Oto bowiem tylko i wyłącznie praktyka jest w stanie doprowadzić nas do pewnej wprawy, do zdolności sprawnego poruszania się w obecnym systemie podatkowym. 

Czemu jednak nie robić tego samodzielnie?

Na dobrą sprawę wystarczy mała niezgodność w jednym miesiącu aby okazało się, że błąd jaki wystąpił spowoduje iż wszystkie nasze deklaracje będą niepoprawne. Wszystko to być może nie ma znaczenia, aż do momentu kiedy nie trafi nam się niezadowolony klient, który za punkt honoru przyjmie sobie aby uczynić nam krzywdę. Problem polega na tym, że nawet drobne pomyłki moga stanowić podstawę do nałożenia na nas kary. Poważny problem występuje jednak zwłaszcza w przypadku błędów w kolejnych miesiącach - a do takiej złożonej awarii może dojść nawet przy jednej pomyłce - rzecz w tym, że każda koolejna deklaracja uzależniona jest od poprzednich miesięcy. 

Często za istotny argument podawany jest apsekt czasu, jaki musimy poświęcić na samodzielne prowadzenie księgowości naszej firmy. Nie uważamy aby argument ten był najważniejszy - choćby z racji tego, że wykonując samodzielnie działania w zakresie księgowości jesteśmy bardziej świadomi procesów, które mają miejsce w naszej firmie. Z tym tylko, że jeżeli faktcznie mamy dużo fokumentów - możemy przeoczyć błędy - mniejsze i większe. 

Biuro rachunkowe bierze odpowiedzialność na siebie

Jeżeli podpisujemy umowę z biurem rachunkowym - warto zwrócić uwage na zapisy o ponoszeniu odpowiedzialności przez biuro rachunkowe za ewentualne pomyłki. Dzięki takim zapisom faktycznie możemy spać spokojnie, gdyż kontrola nam nie będzie już straszna. To właśnie ten zapis jest chyba jednym z najmocniejszych argumentów za tym aby delegować księgowość do zewnętrznego biura rachunkowego. 

Zaufanie

Często argumentem za samodzielnym prowadzeniem księgowości jest to, że nie jesteśmy w stanie do końca zaufać wszystkich spraw księgowych zewnętrznej firmie. Sprawa jednak wygląda tak - jeśli zależy nam na poprawnie prowadzonej księgowości naszej firmy - musimy powiedzieć dosłownie o wszystkim osobie odpowiedzialnej za prowadzenie naszej księgowości. Ten aspekt wymaga pełnego zaufania dla osób, biura rachunkowego z którym podejmujemy współpracę. 

Dobre biuro rachunkowe pomoże w optymalizacji podatkowej, pomoże we wszystkich aspektach związanych z prowadzeniem naszej działalności gospodarczej. Dobre biuro rachunkowe to gwarancja bezpieczeństwa jak równiż obniżenie kosztów związanych z podatkami. 

Leave a Comment